Priručnik za internu suradnju

Prijavitelj i svi partneri na projektu uz prijavu projektnog prijedloga priložili su i potpisali Izjavu o prihvaćanju načela rada i nepostojanju sukoba interesa u kojoj su jasno definirana pravila, procedure i obveze u vezi transparentnosti ustroja, procedura i metodologije utvrđivanja činjenica.

Prijavitelj i partneri dužni su na svojim mrežnim stranicama istaknuti ustroj organizacijske jedinice (fact-checking odjela) koja provodi provjeru informacija, navesti osobe uključene u proces utvrđivanja činjenica, navesti njihov djelokrug rada te kratke životopise voditelja projekta i voditelja odjela koji provodi provjeru informacija

Prijavitelj i partneri dužni su na svojim mrežnim stranicama detaljno opisati procedure koje se koristi pri odabiru informacija koje će analizirati, metodologiju provjere informacija, politiku objavljivanja provjerenih informacija kao i politiku ispravaka netočnih navoda.

Tijekom provedbe projekta osobe uključene u proces provjere informacija dužne su pridržavati se Kodeksa načela IFCN-a (The International Fact-Checking Network). IFCN koja okuplja globalne organizacije za provjeru činjenica objavljuje Kodeks načela, niz obveza kojih se pridržavaju organizacije članice kako bi promicale izvrsnost u provjeri činjenica. Taj kodeks uključuje:

  • Posvećenost političkoj nepristranosti i poštenju.
  • Posvećenost standardima i transparentnosti izvora.
  • Posvećenost transparentnosti financiranja i organizacije.
  • Posvećenost standardima i transparentnosti metodologije.
  • Posvećenost otvorenoj i poštenoj politici ispravljanja.

Kako bi se osigurala ideološka nepristranost u postupku provjere informacija, provjeravatelji informacija dužni su garantirati kako provjeravanje informacija neće biti ideološki pristrano i neće biti usmjereno samo na političke aktere, osobe ili organizacije koje pripadaju jednom ideološkom spektru, a isključivati druge. Provjeravatelji informacija neće zagovarati niti zauzimati političke stavove o pitanjima koja provjeravaju. 

U procesu provjere informacija, provjeravatelji su dužni pridržavati se uputa i standarda provjere informacija koji su definirani u internom dokumentu pod nazivom “Metodologija provjere informacija” te slijediti “Politiku objave ispravaka”. Svim sadržajima pristupat će se nepristrano i jednako bez obzira tko je izvor. Koristit će se isti standard i isti postupak za svaku provjeru činjenica.

Prijavitelj i partneri u projektu dužni su osigurati da jedan član projektnog tima iz njihove organizacije provjeri svaku objavu ispravka pojedinih tvrdnji, osim u slučaju da je ta osoba autor provjere. Prilikom provjere objave, posebnu pažnju treba posvetiti usklađenosti procesa izrade provjere s interno usuglašenom metodologijom provjere točnosti informacija.

Konačno, prijavitelj i partneri su dužni objavljivati sve provjerene informacije koje je provjerio fact-checking odjel i to na mrežnim stranicama fact-checking odjela ili podstranicama mrežnih stranica njihovih organizacija, a koje su namijenjene objavljivanju provjerenih informacija tijekom trajanja projekta.